Informace od Mezinárodní konfederace porodních asistentek (ICM)

Rádi bychom vás pozvali k účasti na nadcházející sérii mini webinářů zaměřených na vzdělávání v porodní asistenci a také k zapojení do globální studie týkající se rozsahu praxe porodních asistentek.

Pozvánka na sérii webinářů: Rozvoj kompetentních porodních asistentek – Principy a přístupy k uznávání předchozího vzdělání v rámci prezenčního vzdělávání v porodní asistenci

ICM ve spolupráci s Aliancí pro zlepšení vzdělávání v porodní asistenci (AIME) pořádá sérii webinářů s názvem Rozvoj kompetentních porodních asistentek. Tato série spojí pedagogy a klíčové zainteresované strany z různých zemí, aby sdíleli poznatky a strategie pro posílení vzdělávání v porodní asistenci na globální úrovni.

Během série prozkoumáme nedávno aktualizované Nezbytné kompetence pro praxi porodních asistentek 2024 a diskutujeme o jejich roli při zlepšování praxe, vzdělávání a rozvoji kompetentních porodních asistentek. Seznámíme se s nástroji a zdroji ICM a UNFPA, které mohou podpořit pedagogy při vytváření kurikulí založených na kompetencích. Tyto zdroje jsou k dispozici na webových stránkách ICM v sekci Vzdělávání.

Témata a termíny webinářů:

20. listopadu 2024: Nezbytné kompetence pro praxi porodních asistentek

4. prosince 2024: Integrace kompetencí ICM do kurikula porodní asistence

11. prosince: Principy a přístupy k uznávání předchozího vzdělání v rámci prezenčního vzdělávání v porodní asistenci


Pro všechna sezení bude zajištěn překlad do francouzštiny a španělštiny.

Registrace tady

 

Průzkum o rozsahu praxe porodních asistentek

Burnetův institut, UNFPA a ICM provádějí globální studii o rozsahu praxe porodních asistentek. Mnoho zemí může potřebovat podporu při přizpůsobování svých národních politik a regulačních procesů, aby umožnily porodním asistentkám pracovat v plném rozsahu svých schopností ve prospěch matek a dětí. Tento výzkum si klade za cíl informovat, jak mohou země zajistit, aby porodní asistentky byly zmocněny pracovat podle mezinárodních standardů, včetně Nezbytných kompetencí pro praxi porodních asistentek (2024) a Mezinárodní definice a rozsahu praxe porodní asistentky (2023). Studie také identifikuje opatření, která mohou posílit porodní asistenci na národní úrovni.

Pokud jste kvalifikovaná porodní asistentka s platným osvědčením k výkonu povolání, zveme vás k účasti na této studii.

AIME EN

Bylo zvolené nové prezidium ČKPA

Ve dnech 23. 9.– 6. 10. proběhly volby prezidia a Kontrolní, rozhodčí a disciplinární komice České komory porodních asistentek pro další čtyřleté období 2024—2028.

Ve volbách se aktivně zúčastnila nadpoloviční většina našich členek, a proto volby proběhly a jejich výsledky jsou platné. Děkujeme všem našim aktivním členkám a dovolujeme si vám představit nové kolegyně, které jsou pro další čtyři roky členkami prezidia a Kontrolní, rozhodčí a disciplinární komise.

V průběhu voleb došlo také ke schválení aktualizovaných Stanov ČKPA, které naleznete zde.

 

Nové prezidium ČKPA, z.s. pro volební období 2024–2028:

Markéta Moravcová               prezidentka

Kateřina Ratislavová             viceprezidentka

Daniela Laštovičková            členka prezidia pro oblast hospodaření a sekretariátu

Helena Poláčková                  členka prezidia pro oblast vzdělávání, vědy a výzkumu

Blanka Tiainen                       členka prezidia pro oblast mezinárodních styků a spolupráce

 

Nové členky KRDK ČKPA, z.s. pro volební období 2024–2028:

Alena Frýdlová

Martina Holubářová 

Drahomíra Filausová

Sedmý kongres ČKPA se nesl v duchu příjemných setkání, inspirace a nových možností

V sobotu 19. října se porodní asistentky z celé republiky sjely do prostor porodnice U Apolináře v Praze na sedmý kongres ČKPA. V samotném úvodu jsme se virtuálně spojili s Melanie Tudose z Evropské asociace porodních asistentek, která pronesla úvodní slovo a celý kongers zahájila. Na kongresu také proběhla zpráva o výsledcích voleb do prezidia ČKPA, zpráva o činnosti ČKPA a zpráva o hospodaření za minulý rok.

Odborný program – diskuze i pohled do budoucnosti

V odborném programu zazněla témata, která formují naši práci – od role komunitních porodních asistentek po autonomii a praktické kompetence. Diskutovalo se i o tom, jaké možnosti přináší umělá inteligence. Byly to konkrétní vhledy i inspirace do praxe, které si účastnice i účastník odnesli domů.

Odpolední blok přinesl pohledy na dispenzarizaci po porodním poranění, poporodní péči i práci na mezinárodních misích. Jedním z highlightů byla také bakalářská práce o endometrióze, která nás zaujala hloubkou a profesionalitou zpracování.

Velké díky patří také všem partnerům – Nedoklubku, Nobilis Tilia, Econea (Lobey), Helago a Weleda – a také organizátorkám, které akci připravily. Díky vám všem za příjemnou atmosféru, ze které máme radost.

Připojenou zprávu z kongresu si můžete stáhnout zde.

.

Vyjádření k Nálezu Ústavního soudu

Milé kolegyně,

jistě jste zaznamenaly Nález Ústavního soudu sp. zn. I. ÚS 2746/23 věnující se problematice domácích porodů a poskytování služeb porodní asistentky.
Ve velmi krátké době se rozvířila odborná i laická diskuze, vyvstala řada otázek. Jedná se o téma, které je dlouhodobě řešeno a je logické a legitimní, že k diskuzím dochází.

Dovolujeme si sdílet prohlášení, které zpracovaly právničky Ligy lidských práv, které nám všem může pomoci se v této problematice a změně zorientovat: Prohlášení UNIPA k nejasnostem okolo rozhodnutí Ústavního soudu - UNIPA - Unie porodních asistentek .

V následujícím odkazu najdete také plné znění Nálezu Ústavního soudu a zároveň si, v případě vašeho zájmu, můžete poslechnout rozhovor s předsedou senátu Janem Wintrem — Wintr: Je absurdní, aby při domácím porodu mohly být nekvalifikované osoby a porodní asistentka ne | Radiožurnál (rozhlas.cz).

Připojte se k nám na oslavu prvního výročí Centra porodní asistence Litoměřice

Tento festival moderního porodnictví, který se koná 13. září 2024 v Jiráskových sadech, je skvělou příležitostí pro odborníky i veřejnost, aby se dozvěděli více o inovacích a postupech v porodní asistenci.
Zástupkyně ČKPA – Spolek porodních asistentek Ústeckého kraje budou prezentovat nejnovější poznatky a sdílet své zkušenosti.

Nejenže se dozvíte plno informací, ale také podpoříte skvělou věc.
Těšíme se na setkání

banner festival moderního porodnictví

ČKPA se zapojuje do mezinárodního projektu PROGRESSION

Máme velkou radost, že se ČKPA stala mezinárodním stakeholderem v projektu PROGRESSION, který je součástí programu Erasmus+.Logo Font Progression

Tento významný krok přináší:

· Přístup k evropským zkušenostem a postupům v oblasti porodní asistence.
· Možnost sdílet naše odborné znalosti na mezinárodní úrovni.
· Nové příležitosti pro profesní rozvoj a vzdělávání.

Sledujte náš web a sociální sítě, kde budeme zveřejňovat aktuální informace o vývoji projektu a souvisejících příležitostech pro porodní asistentky.

Odznak porodních asistentek

Při příležitosti Mezinárodního dne porodních asistentek, který jsme oslavili jako každý rok 5. května, bychom vám rádi vyjádřili svou vděčnost a obdiv. Jako výraz úcty k vašemu povolání jsme pro vás připravili dřevěný odznak, který si můžete zakoupit. Poprvé jsme tento odznak představili účastnicím kongresu ČKPA v říjnu minulého roku v Pardubicích. Odznak je symbolem hrdosti a sounáležitosti s naším řemeslem. Tyto odznaky můžeme nosit na uniformě či civilním oblečení a ukázat tak světu, jak důležitou a smysluplnou práci děláme. 

Nošením tohoto odznaku dáváme okolí najevo, že jsme součástí jedinečné profese, která má nezastupitelnou roli v naší společnosti. Naše poslání je skutečným darem a my si nesmírně vážíme vaší obětavosti, empatie a odborných znalostí.


Cena odznaku je 89 Kč bez poštovného a minimální objednávka je 5 kusů.

Objednávku nejen pro sebe, ale i pro kolegyně či vaše studentky můžete udělat na tomto odkaze:
https://forms.office.com/e/ZtpjGy1E9E.

PA mezinárodní den

 


 

Celosvětový kongres ICM Bali 2023

V neděli 11. června byl slavnostně zahájen ICM kongres. Všechny účastníky pozdravila prezidentka Franca Cadeé, která byla v posledních šesti letech prezidentkou ICM. Její proslov apeloval na hrdost porodních asistentek a na jejich nezastupitelnou úlohu napříč všemi zeměmi světa. Hlavním mottem jejího projevu byl Pinard stetoskop. Vnímá ho jako symbol naší profese, sounáležitosti a budoucnosti našeho světa.

Představiteli politické sféry a celosvětových organizací, kteří se účastnili slavnostního zahájení, byli představitelé WHO, indonéské vlády a hlavní představitelka indonéské profesní organizace porodních asistentek. Zahájení kongresu dále pokračovalo nástupem představitelek 113 členských států ICM s vlajkou své země. Součástí zahájení byl kulturní program inspirovaný indonéskou tradicí a historií.

V pondělí byl zahájen první den třídenního odborného programu. Každý den probíhá kongres v 11 paralelních sekcích a součástí je také každodenní posterová sekce a workshopy. Klíčovými tématy celého kongresu je kontinuita péče v porodní asistenci, regulace naší profese, podmínky pro výkon profese a v neposlední řadě vzdělávání porodních asistentek. Na webových stránkách ICM jsou k dispozici základní dokumenty, které se věnují těmto klíčovým tématům.

Součástí pondělního programu byla také možnost pro zájemce se podívat na pracoviště balijských porodních asistentek a do školy pro porodní asistentky. Pozitivní myšlení, velká vstřícnost a vždy milé jednání, které je pro tuto část světa příznačné, prolínalo i těmito návštěvami, které nám umožnily nahlédnout do běžné praxe porodní asistentky. 

Českou republiku a naše porodní asistentky reprezentovaly svou aktivní účastí v posterových sekcích Lenka Veselá s průběžnými výsledky výzkumu zaměřeného na spokojenost žen s poskytovanou péčí, Markéta Moravcová se sdělením zaměřených na simulační výuku porodních asistentek, Kristína Janoušková s využitím hodnotící škály rizika opruzenin u novorozence a v neposlední řadě Kateřina Ratislavová se sdělením zaměřeným na pregraduální vzdělávání porodních asistentek v oblasti perinatální ztráty.

Každé sdělení přináší novou inspiraci a víru v autonomii a změny k lepšímu, podporuje hrdost porodních asistentek a pomáhá nám hledat cesty ke zvyšování kvality poskytované péče pro naše ženy a jejich rodiny.

zpráva o VI. kongresu ČKPA

V sobotu 14. října se konal již šestý kongres České komory porodních asistentek, tentokrát na Fakultě zdravotnických studií Univerzity Pardubice. Hlavním organizátorem letošního kongresu byl pobočný spolek ČKPA – Východočeský spolek porodních asistentek, p.s.

Hlavním tématem kongresu byla multioborová spolupráce v porodní asistenci. Toto téma se v době, kdy se chystá celá řada změn, které budou mít vliv na porodní asistenci jako takovou, velmi aktuální. Těmito změnami je například příprava Koncepce porodní asistence, Národních postupů v porodní asistenci a další.

Záštitu nad kongresem přijala Ing. Michaela Matoušková, MPA, náměstkyně hejtmana Pardubického kraje a doc. RNDr. ThLic. Karel Sládek, Ph.D., MBA, děkan Fakulty zdravotnických studií Univerzity Pardubice. Kongres by neproběhl bez úžasné práce organizátorů a také organizací, které byly sponzory našeho kongresu. Byly to firmy Alpine Pro, Aniball, Boiron, Dítě v srdci, La Natali, Lucie baby foto, Linde, Multi-mam, Nedoklubko, Weleda.

Kongres zahájil velmi milým uvítáním účastnic kongresu pan děkan doc. Sládek. Program pokračoval informacemi o činnosti a hospodaření naší profesní organizace. Kolegyně Lenka Veselá účastnice seznámila s průběhem a krásnou atmosférou celosvětového kongresu ICM, který se v letošním roce konal ve velmi exotické atmosféře na ostrově Bali v hlavním městě Denpasar.

Odborný program pokračoval jako vždy velmi zajímavou a milou přednáškou paní profesorky Lenderové k vývoji legislativy a komunikaci profesních spolků v minulosti na našem území. Na problémy, které v minulosti měly naše předchůdkyně se svou profesí, profesní hrdostí a místem v systému tehdejší péče navázala Magdaléna Ezrová s přehledem a zároveň zamyšlením nad tím, zda potřebujeme a k čemu nám mohou být profesní sdružení a členství v nich. Historické problémy jsou velmi často stejné a řada z nich je v naší profesi stále aktuální. Program první bloku pokračoval sdělením Markéty Moravcové zaměřeným na informace o tvorbě Koncepce porodní asistence, která v současnosti vzniká v České republice.

Po krátké přestávce na občerstvení následovalo malé překvapení pro účastnice kongresu, kterým bylo vystoupení kouzelníka Davida Kopeckého, které náš odborný program velmi příjemně odlehčil a všechny nás nakazil pozitivní energií a dobrou náladou.

V dalším bloku odborných sdělení jako první zazněly informace o sdružené péči v Ústavu pro péči o matku a dítě z pohledu porodní asistentky. S dalšími tématy nás seznámily kolegyně ze Slovenska a byla to velmi zajímavá sdělení o důležitosti respektující péče v průběhu porodu a využití metody standardizovaného pacienta ve výuce budoucích porodních asistentek. Druhý blok kongresu uzavřely kolegyně z Fakulty zdravotnických studií a Pardubické nemocnice s informacemi o projektu zabývajícím se péčí zaměřenou na rodinu, na rodiče jako partnery v péči o předčasně narozené děti.

Po dobrém obědě, rychlé relaxaci, návštěvě stánků vystavovatelů a shlédnutí posterové sekce jsme pokračovaly třetím blokem odborných přednášek. V tomto bloku nám kolegyně s jiných profesí představily svá témata, která velmi vhodně zapadla do hlavního tématu kongresu. Každá jsme se zamyslely nad problematikou, jak přežít v ženském kolektivu při přednášce Moniky Kopecké. Dále jsme pokračovaly souvisejícím tématem, a to supervizí ve zdravotnických týmech, se kterými nás seznámila kolegyně Adéla Michková. Pokračovaly jsme v multidisciplinaritě a zabývaly jsme se v další přednášce fyzioterapeutky Lucie Kopáčové sdělením zaměřeným na fyzioterapeutická doporučení v prvních hodinách po fyziologickém porodu. Třetí blok sdělení zakončila jedna z organizátorek kongresu Helena Poláčková, která seznámila auditorium se zkušenostmi s využitím modelových situací ve výuce studentek porodní asistence, ale i v rámci celoživotního vzdělávání porodních asistentek na Fakultě zdravotnických studií Univerzity Pardubice.

Poslední blok byl věnován studentkám studijního programu Porodní asistence. Studentky vše zvládly na výbornou a jejich sdělení byla velmi zajímavá a kvalitně zpracovaná. Prvním sdělením byly výsledky průzkumného šetření v rámci bakalářské práce Anety Bártové z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Tématem průzkumu byl postoj porodních asistentek k fyzioterapeutickým intervencím v průběhu těhotenství, porodu a šestinedělí. Druhým sdělením byla přednáška studentky Fakulty zdravotnických studií Univerzity Pardubice Moniky Kašparové, která je zároveň dlouholetou dulou a proto i její sdělení bylo zaměřeno na práci dul a jejich postavení v rámci péče o ženu a její dítě. Posledním sdělením kongresu bylo vystoupení s výsledky bakalářské práce Anety Vaškové z Fakulty zdravotnických studií Univerzity Pardubice s tématem těhotenské ztráty v druhé polovině těhotenství očima žen.

Děkujeme trpělivým účastnicím kongresu, které vydržely celý den, a především aktivním účastnicím, které nám všem přinesly velmi zajímavá a přínosná sdělení. Věříme, že celý kongres byl pro účastnice zároveň spojen s příjemnou atmosférou a milými osobními setkáními.

Věříme, že malé překvapení pro účastnice v podobě odznaku porodní asistentky, které organizátorky, a především kolegyně Blanka Tiainen, připravily, bude milou vzpomínkou a možná nalezne své pevné místo jako symbol naší profese tak, jak tomu bylo v minulosti.

 

Ještě jednou děkujeme všem a těšíme si již teď na příští rok, kdy už po sedmé Česká komora porodních asistentek bude organizovat svůj již tradiční kongres.

Za organizátorky Markéta Moravcová a Helena Poláčková

Mezinárodní den porodních asistentek

Milé kolegyně porodní asistentky a studentky porodní asistence,

přejeme nám všem krásný svátek porodních asistentek a ve vaší další práci trpělivost, nadhled, lásku k profesi, radost z dobře vykonané práce, ale také náležité ocenění a respekt.

Vaše Česká komora porodních asistentek

Happy #IDM2023!

Dear midwives and midwifery advocates, 

Today is a special day for midwives all around the world. On behalf of the International Confederation of Midwives (ICM), we would like to wish you a Happy International Day of the Midwife! #IDM2023

This year's theme is "Together Again: From Evidence to Reality." As midwives, you have been at the forefront of evidence-based practice, advocating for high-quality care, and improving maternal and newborn health outcomes around the world. We want to recognise and celebrate all the amazing work that you do and the impact that you have on women and families every day.

To celebrate this special day, we invite you again to visit idm2023.com and access the IDM advocacy toolkit, which is packed with resources and ideas to help you celebrate the International Day of the Midwife. You can also find information about events happening around the world and join the conversation on social media using the hashtag #IDM2023.

Additionally, we are excited to invite you once more to tune into our virtual event, happening today at 16:00 CET, where we will celebrate the achievements of midwives worldwide and discuss the importance of evidence-based care. You can access the event registration page via idm2023.com and join us in our celebrations.

We encourage you to use these resources to spread the word about the vital role of midwives in maternal and newborn health. Share them with your colleagues, clients, and communities to raise awareness about the importance of evidence-based care and celebrate the life-promoting work you do.

Once again, Happy #IDM2023! Together, let's continue to work towards improving maternal and newborn health outcomes and celebrate the invaluable role of midwives.