Pro zmapování současné situace a zefektivnění další spolupráce předkládáme rekapitulaci návrhů předložených před jednáním 12.3.2014 na MZ ČR - ČKPA podrobných, ostatní PO stručných. Žádáme proto zástupkyně ostatních profesních organizací o podrobnější jasné a stručné vyjádření: souhlasíme – souhlasíme (s připomínkami) – nesouhlasíme (proč) k jednotlivým bodům, případně o doplnění chybějících námětů k jednání.
Obor porodní asistence je jasně definován mezinárodní definicí, směrnicí EU, zákonem o způsobilosti a vyhláškou o činnostech, dokumenty ICM a EMA a doporučeními WHO. Všechny právní normy musí být v souladu se směrnicemi EU.
I. Obhajoba zájmů a práv PA
- Definování profesních zájmů PA – vyplyne z následujících bodů
- Odmítání zásahů gynekologů a sester do profesních záležitostí PA
II. Výkon povolání PA
- Odmítnutí diskriminace PA a žen, které mají o péči PA zájem Posilování kompetencí a narovnání postavení porodních asistentek .
- Zrušení obecné „indikace lékaře" pro péči, hrazenou ze zdravotního pojištění a její nahrazení „seznamem zdravotních indikací" Jasné kompetence porodních asistentek. Transparentnost péče – musí být zcela jasně definováno, kdo je poskytovatelem péče a tím je i za tuto péči odpovědný Jasné definování a další zvyšování kompetencí porodních asistentek v ČR
- Doplnění seznamu zdravotních výkonů pro PA – návrh ČKPA (+UNIPA) z r. 2012 Spolupráce a podpora na prosazování nových výkonů do Sazebníku
- Narovnání diskriminační hodnoty bodu pro PA oproti gynekologům, sestrám atd. (podobný problém jako rozdílné úhrady za stejné výkony pro jednotlivé nemocnice)
- Úprava a doplnění vyhlášek o technickém a personálním vybavení pracovišť PA
- Vymezení nezastupitelnosti PA všeobecnou sestrou (na pracovištích s péčí o těhotné, při porodu a o matky s novorozenci v systému rooming-in a v návštěvní službě)
- Doplnění samostatných pracovišť PA do sítě smluvních zařízení ambulantní péče, včetně uzavírání smluv PA se zdravotními pojišťovnami
- Možnost vyšetření těhotných žen PA bez indikace gynekologa
- Možnost samostatného vedení porodu PA bez indikace a supervize lékaře Možnost vedení porodu soukromou porodní asistentkou v porodnici ? Snaha o zkvalitnění a zefektivnění péče na porodním sále ?
- Možnost vzniku porodních domů, vedených PA, mimo porodnice ale v jejich blízkosti Zavedení porodních domů, které budou součástí zdravotnických zařízení.
- Stanovení pravidel a podmínek pro péči při „domácích" porodech Odmítnutí možnosti vedení porodu mimo zdravotnické zařízení garantované státem.
- Příprava a postupné zavedení změny při péči o matku a novorozence v systému rooming-in jednou PA
- Obnovení návštěvní služby PA u těhotné ženy před porodem a matky s novorozencem po propuštění z porodnice plošně v celé ČR Následná péče o novorozence po jeho propuštění ze ZZ
- Zlepšení kvality přípravy těhotných žen (a partnerů) k porodu a péči o dítě.
- Příprava a vydání standardů péče v porodní asistenci (poskytované PA samostatně bez přítomnosti, pokynů či vedení lékaře)
- Spolupráce na standardech péče, na které se PA podílí podle pokynů či vedení lékaře
Standardy péče Systematická příprava doporučených postupů pro práci porodní asistentky ve spolupráci s Českou gynekologickou a porodnickou společností ČSL JEP (ČGPS) a Českou neonatologickou společností ČLS JEP (ČNeoS). - Spolupráce s gynekology a porodníky, neonatology a pediatry na základě jasné, účelné a hospodárné dělby práce (vysokoškolsky vzdělané PA nesmí být pouhé pomocnice) Hodláme spolupracovat se všemi společnostmi v České republice, které sdružují porodní asistentky, ČGPS a ČNeoS ČLS JEP. Vícestupňová a mezioborová spolupráce je v našem oboru důležitá a má dlouholetou tradici. Distancování se od jedné či druhé součásti, které spolu nyní velice úzce spolupracují, nikdy nepovede k úspěchu.
- Respektování práva žen na svobodnou informovanou volbu poskytovatele, místa a způsobu poskytnutí zdravotní péče. Obhajoba práv žen, zvyšování účasti žen při spolurozhodování o sobě a péči o sebe a dítě Respektování lidských práv matky a zejména dítěte.
- Etický kodex
- Právní a další ochrana
- Distancování od snižování kvality poskytované prenatální, perinatální a postnatální péče v ČR
III. Vzdělávání PA
- Uvedení vstupního vzdělání do souladu s novými požadavky směrnice 2013/55/EU Spolupráce na novelizaci směrnice 2005/36 ES.
- Zkvalitnění vstupního vzdělání s postupnou redukcí počtu škol pro PA Změna vzdělávacího systému pre- i postgraduálního
- Vzdělávání založené na evidence based, garanty vzdělávání musí být porodní asistentky,
- Základní dovednosti porodních asistentek musí být obsaženy v Bc.programu
Zvyšování kvality a úrovně vzdělávacích programů porodních asistentek ve všech studijních programech, odborná úroveň a jejich dostupnost - Spolupráce s lékaři je při vzdělávání nutná, ale nesmí být vázána na lékařské fakulty Zařazení porodní asistence do systému vzdělávání poskytovaného lékařskými fakultami (garance odborné úrovně, dostupnější zázemí pro odbornou část vzdělávání)
- Převážnou část výuky a praktického výcviku musí vést PA s odpovídající kvalifikací, ale i dostatečnou praxí. Vyučující PA by měly mít určitou část pracovního úvazku v porodnici (podobně jako lékaři).
- Pro praktický výcvik je nutné vytvořit pracoviště vedené PA, kde PA skutečně budou vyšetřovat těhotné, vést porody a pečovat o matku s novorozencem po porodu.
- U specializačního vzdělávání sloučit intenzivní a perioperační péči PA
- U specializačního vzdělávání sloučit management, výzkum a vzdělávání PA
- U specializačního vzdělávání zrušit komunitní péči – dostačují kurzy pro speciální činnosti (např. ultrazvuk)
- U celoživotního vzdělávání je nutné znovu zkrátit registrační období, přitom doporučujeme stanovit min. počet kreditů pro každý kalendářní rok.
- Při kontrole tematického zaměření a kvality akcí nelze spoléhat na zaměstnavatele, úloha profesních organizací PA je nezastupitelná. Kontinuální celoživotní vzdělávání porodních asistentek Nastavení přísnějších kritérií pro postgraduální vzdělávání porodních asistentek.
- Výměna dobré praxe porodních asistentek